Otel yatırımları teşvik alabilir mi

Otel Yatırımları Teşvik Alabilir Mi?

Otel Yatırımları Teşvik Alabilir Mi?

Bilindiği gibi ülkemizde yürürlükte bulunan yatırım teşvik sistemi bir çok sektöre destek verebilmektedir. Bu desteklerin bazıları bölgelere göre değişkenlik göstererek bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltmaya yönelik olup, bazıları da belirli yatırımların özellikle teşvik edilmesi amacıyla değişkenlik göstermektedir. 

Ülkemizde son yıllarda önemi artan turizm gelirlerinin en önemli kaynağı otelciliktir. Otellerin mevcut durumda sürekli kendilerini yenilemeleri gerekmekte ve yatırım ihtiyacı bulunmaktadır. Ayrıca artan turizm talebi nedeniyle de otel yatırımları daha çekici hale gelmiştir. Bu nedenle ülkemizde hemen her ilimizde çok sayıda otel yatırımı devam etmekte ve otel talebi günden güne artmaktadır. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülmesi devam eden yatırım teşvik sistemimizde otel yatırımları da önemli bir yere sahiptir. Özellikle hizmet sektörünün desteklenmesi ve turizm gelirlerinin artırılması odağında birçok teşvik verilmektedir. Bu teşvikler yatırımın türüne, yerine ve özelliğine göre farklılık göstermektedir. 

Otel veya konaklama tesisi yatırımları ülkemizde teşvik belgesi alabilmektedir. Türkiye’de, yatırımcıların teşvik belgesi almak için çeşitli kriterleri karşılamaları gerekmektedir. Otel yatırımları da turizm sektörüne dahil olduğu için, turizm sektöründe yatırım yapacak yatırımcılar, teşvik belgesi alabilirler ancak, otel yatırımlarının çeşidine göre destek verilmeyebilir. Örneğin, tatil köyü yatırımına  bölgesel teşvik belgesi verilebilirken 2 yıldızlı bir otel yapımına genel teşvik belgesi verilmektedir.

Otel yatırımları teşvik alabilir mi? Sorusunun cevabı; Hangi koşulların sağlanması gerektiği, yatırımın yapılacağı bölgeye ve yatırım tutarına bağlı olarak değişebilir.

Bu nedenle, otel yatırımları için teşvik belgesi almak isteyen yatırımcıların, öncelikle yatırım yapacakları bölgede geçerli olan asgari ihtiyaçları araştırmaları ve gerekli koşulları karşılamaları gerekmektedir.

Ülkemizde gerçekleştirilecek otel yatırımları 3 çeşit destekleme türünden faydalanabilmektedir. 

Termal turizm yatırımları, öncelikli yatırımlar kapsamında desteklenmekte, 

Özel statülü konaklama tesisleri ve 3 yıldız ve üzeri oteller bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında desteklenmekte, 

2 ve altı yıldıza sahip, veya yukarıdaki sınıflandırma dışında kalan konaklama tesisleri ise genel teşvikler kapsamında desteklenmektedir. 

Bu yazımızda otel yatırımları teşvik alabilir mi sorusuna cevap vermeye çalıştık. Otel yatırımları hakkında detaylı bilgiye linkte yer alan sayfamızı inceleyerek ulaşabilirsiniz. 

 

Scroll to Top