Yatırım teşvik belgesi hangi yatırımlara verilir

Yatırım Teşvik Belgesi Hangi Yatırımlara Verilir?

Yatırım Teşvik Belgesi Hangi Yatırımlara Verilir?

Yatırım, ekonomik büyüme ve istihdamın önemli bir kaynağıdır. Bir ülkenin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak isteyen işletmeler, genellikle çeşitli teşviklerden faydalanmak için yatırım yapma kararı alırlar. Bu teşviklerden biri de “Yatırım Teşvik Belgesi”dir. Bu belge, işletmelere çeşitli avantajlar sağlayarak yatırım yapmalarını teşvik etmek amacıyla verilir. Yatırım teşvik belgesi hangi yatırımlara verilir sorusuna ise teşvik belgesinin ne olduğunu anlatmakla başlamakta fayda var. 

 1. Yatırım Teşvik Belgesi Nedir?

  Yatırım Teşvik Belgesi, bir işletmenin belirli bir bölgede veya sektörde yapacağı yatırım için devlet tarafından verilen resmi bir belgedir. Bu belge, işletmeye çeşitli vergi avantajları, gümrük muafiyeti, enerji indirimleri gibi teşvikler sunarak yatırımın daha cazip hale gelmesini sağlar. Yatırım teşvik belgesi hakkında detaylı bilgi için linkte yer alan sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

 2. Hangi Yatırımlara Verilir?

  Yatırım teşvik belgesi alabilmek için vergi mükellefi olmak ve bir yatırım planlamak gerekmektedir. Söz konusu yatırım linkte yer alan teşvik edilmeyecek yatırımlar arasında olmamalıdır. Bu yatırımlar arasında olmayan yatırımlar için de asgari şartlar bulunmaktadır. 

  Ülkemizde yer alan illerimiz gelişmişlik seviyesine göre 6 bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgelerden 1. ve 2. bölgeler en gelişmiş bölgeler olarak kabul edilmektedir. Bu bölgelerde yatırım teşvik belgesi almak için en az 3 milyon TL yatırım planlanması gerekmektedir. 

  Diğer bölgelerde ise bu asgari yatırım sınırı 1,5 milyon TL olarak belirlenmiştir. Bu şartı sağlayan yatırımlar teşvik belgesi alabilir.
 3. Yatırım Teşvik Belgesi Almak İçin Gerekli Şartlar:

  a. Yatırımın belirli bir büyüklükte olması,

  b. Belirli bir süre içinde tamamlanması,

  c. Teşvik edilmeyecek yatırımlar içinde olmaması

Sonuç:

Yatırım Teşvik Belgesi, işletmelere ekonomik büyüme ve kalkınma yolunda önemli bir itici güç sağlar. Hangi yatırımlara verileceği ise genellikle ülkenin stratejik hedefleri doğrultusunda belirlenir. Bu belge, işletmelerin sadece kendi büyüme hedeflerini değil, aynı zamanda ülkenin ekonomik hedeflerine katkıda bulunmalarını teşvik etmek amacıyla verilir.

Scroll to Top