Yatırım teşvik belgesi ile fatura nasıl kesilir

Yatırım Teşvik Belgesi İle Fatura Nasıl Kesilir?

Yatırım Teşvik Belgesi İle Fatura Nasıl Kesilir?

Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında fatura kesme süreci, belirli adımları ve prosedürleri içerir. Bu süreç, alıcı firmanın yatırım teşvik belgesine sahip olmasıyla başlayıp, 3065 sayılı Kanunun 13. maddesi (d) bendi kapsamı ile devam etmektedir.  Yatırım teşvik belgesi  sahibi firmalar Vergi Dairelerine başvurarak KDV İstisna yazısı alır ve belge kapsamında KDV’siz şekilde alım yapabilirler. 

Yatırım Teşvik Belgesi ile Fatura Nasıl Kesilir sorusundan önceki bir diğer işlem ise; Fatura kesme süreci, ilgili makine veya teçhizatın düzenlenmiş olan teşvik belgesinde  yerli veya ithal listelerde yer almasını gerektirir. Yerli makine listesi kapsamında fatura kesilecekse, satıcı firmaya firmanın E-TUYS Makine doğrulama barkod bilgilerinin iletilmesi gerekmektedir. Bu bilgiler, satıcı firmanın mail adresi ve vergi numarasının E-TUYS sistemine girilmesiyle gerçekleşir. İşlemler tamamlandığında, satıcı firmaya Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından doğrulama maili gönderilir.

İthal makine ve teçhizat listesi kapsamında gerçekleştirme işlemi yapılırken, E-TUYS sistemine giriş yapıldıktan sonra Gümrük Gerçekleşme sayfasından ilgili makine için oluşturulan Gümrük ID Kodunun olduğu sayfa bilgileri Gümrük işlemlerini yürüten müşavire iletilir.

Teşvik belgesi kapsamında yapılan gerçekleşme işlemlerinden sonra,  E-Tuys Sistemi üzerinde yer alan belge ve liste  görüntüleri ile KDV’den muaf olduğuna dair vergi dairesinden alınan KDV İstisna Yazısı satıcıya gönderilir. KDV istisna yazısı ile alakalı sayfamıza linkten ulaşabilirsiniz.

Satıcı firma teşvikli faturayı  KDV eklemeden keser. Teşvikli faturada KDV muafiyeti bulunduğu için, faturanın teşvik kapsamında kesildiği belirtilen bir teşvik şerhi düşülür. Bu şerhte, “3065 sayılı KDV kanunun 13/d maddesi gereğince belirtilen makinenin … no’lu belgenin ithal/yerli listesinin … sırasında yer alan makine ve teçhizat için KDV uygulanmamıştır.” ibaresi yer almalıdır. 

Burada görüldüğü gibi fatura kesim işlemi oldukça karışık olup uzman danışmanlar tarafından işlemlerin yürütülmesi önem arz etmektedir. Bu kapsamda Teknik Teşvik ekibi ile çalışılması herhangi bir sorun çıkmasını engelleyecektir. 

Scroll to Top