yatırım teşvik belgesi kaç yıl geçerlidir

Yatırım Teşvik Belgesi Kaç Yıl Geçerlidir?

Yatırım Teşvik Belgesi Kaç Yıl Geçerlidir?

Yatırım Teşvik Belgesi başvurularında özel bir durum olmaması durumunda 3 yıl süre ile geçerlidir. Bu süre tüm yatırımlarda aynı verilmektedir. Özel karakteristiğe sahip yatırımlarda daha uzun süreler verilebilmektedir. Ancak yaygın olarak 3 yıl süre ile teşvik belgesi verilebilmektedir. 

Yatırımların tamamlanamaması durumunda ise yatırım teşvik belgesinde kayıtlı sürenin yarısı kadar ek süre verilebilmektedir. Bu süre 3 yıl yatırım süresi verilen yatırımlar için 1,5 yıl olarak uygulanmaktadır. 3 yıl yatırıma ilave olarak 1,5 yılın eklenmesi ile toplam yatırım 4,5 yıla çıkabilmektedir. 

Sonuç olarak Yatırım Teşvik Belgesi kaç yıl geçerlidir sorusunun cevabı 4,5 yıl olarak verilebilir. 

Yatırım teşvik belgesinin süre uzatımı sadece bir defa verilebilmektedir. Bu hususta yatırımcılar dikkatli olmalıdır. Yatırım süresi boyunca bir kereliğine süre uzatımı verilebildiğinden yatırımın uzatılan süre içerisinde tamamlanması önem arzetmektedir. Yatırımın tamamlanmaması durumunda desteklerin bir kısmı veya tamamı geri alınabilir, belge kapatılamayacak durumda olabilir. Bu nedenle süre uzatımı işlemi yapmadan önce uzmanlarımıza başvurarak bilgi alabilirsiniz. 

Yatırım teşvik belgesinin süre uzatımı işlemlerine ilişkin detaylı bilgi alabilmek için süre uzatımı sayfamızı linke tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

Yatırım teşvik belgesinin geçerlilik süresi 4,5 yıla kadar olabilmesine karşın yatırımcılar yatırımlarını daha erken bitirdiklerinde tamamlama vizesine başvurabilirler. Bu durumda teşvik belgesi kapsamında tamamlama vizesi sonrasında uygulanacak istihdam destekleri gibi desteklerden erken faydalanılabilmektedir. Yatırımcıların bu konuyu da dikkate alarak belge işlemlerini yapması gerekmektedir.

Yatırım teşvik belgesi tamamlama vizesi işlemleri ise dikkatli şekilde yapılmalıdır. Bu kapsamda uzman kadromuzla çalışabilir ve hızlı bir şekilde işlemleri yapabilirsiniz. Tamamlama vizesi ile ilgili sayfamıza bu linkten ulaşabilirsiniz. 

Scroll to Top