yatırım teşvik belgesi kapatılmazsa ne olur

Yatırım Teşvik Belgesi Kapatılmazsa Ne Olur?

Yatırım Teşvik Belgesi Kapatılmazsa Ne olur?

Yatırım teşvik belgesi, Türkiye’de yapılacak ve belirli şartları taşıyan yatırımlar için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından firmalara verilen bir belgedir. Bu belgeyi alabilmek için 2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’da yer alan şartlara uygun şekilde bir yatırım planlanması gerekmektedir. Bu şartları taşıyan yatırımlar, yatırımcıların başvurması halinde teşviklerden faydalandırılmaktadır. 

Yatırım öncesinde yapılan başvuruda her ne kadar yatırımın ne zaman yapılacağı ve ne zaman biteceği belirtilse de ekonomik durumlar veya şartların olgunlaşamaması nedeniyle yatırımlar yapılmayabilmekte, tamamlanamayabilmektedir. Yatırımcılar, yatırım teşvik belgesinin tamamlama vizesinin yapılması yani belgenin kapatılmasından sorumludur. Yatırım Teşvik Belgesi Kapatılmazsa ne olur sorusunun cevabı ise tek bir şekilde cevaplanamayacaktır. 

Yatırım Teşvik Belgesi kapatılmasının yapılmaması durumu üç nedenden ötürü oluşmuş olabilir. En yaygın neden, yatırımcı yatırım süresinin farkında olmadan belgeyi kapatmayı unutmuş olabilir, ilgili çalışan işten ayrılmış olabilir. Bu durumda yatırım yapılsa dahi belge kapatılmamış olur. 

İkinci durum firmalar yatırım yapmadan belgenin kapatılması için başvurmamaktadır. 

Son olarak, firmalar yatırımlarını tamamlamadıkları için başvurmama yoluna gidebilirler. 

Her üç şekilde de önemli olan yatırım teşvik belgesi kapsamında harcama yapılıp yapılmadığı ve bu desteklerden faydanlanıp faydalanılmadığıdır. Belgenin kapatılması için yatırım süre sonundan itibaren 6 ay geçmiş ise Bakanlık tarafından belge iptal süreci başlatılabilmektedir. Belge iptal edildikten sonra ise varsa kullanılmış tüm destekler faiziyle birlikte geri alınır ve çok büyük cezalar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle yatırım teşvik belgesinde ne harcama yapıldığı sıkıca takip edilmelidir. Yatırım tamamlanmasa bile süre uzatımı alınabilir, belge belirli durumlara göre yatırım yapıldığı kadar kapatılabilir. Ancak belge kapatılmazsa cezai durumlar doğmaktadır. 

Unutulan kapatma işlemlerinden sonra cezai işlemler doğunca genellikle ilgili Vergi Daireleri ve Gümrük Müdürlüğü tarafından ceza uygulanacağına dair bilgi gelmektedir. Eğer iptal edilen belgeler tekrar işleme alınması ve iptalin kaldırılması için başvurulmaz ise cezalar kesilir ve geri dönüş olmaz. 

Firmaların bu konuda iyi bir danışman ile çalışmasını öneririz. Tamamlama vizesi ve iptal işlemlerine ilişkin sayfalarımız aşağıda yer almaktadır. 

Tamamlama Vizesi İşlemleri

Belge İptal Kaldırılması İşlemi

Scroll to Top