Yatırım teşvik belgesi ne zaman alınmalıdır

Yatırım Teşvik Belgesi Ne Zaman Alınmalıdır?

Yatırım Teşvik Belgesi Ne Zaman Alınmalıdır?

Yatırım teşvik belgesi, Türkiye’deki yatırımcılara maliyetlerinin bir kısmından muafiyet sağlayan bir belgedir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilir. Bu belge, yatırım yaparken ortaya çıkan bazı mali yükümlülüklerden belirli oranlarda muafiyet sağlar. Nakit bir hibe şeklinde değildir. Yatırım teşvik belgesi, yatırımcılara sunulan bir taahhüt belgesidir ve yatırımın belirlenen şartlara uygun olarak yapılması halinde yararlanabileceği teşvikleri gösterir. Bu belge, yatırımın doğru ve mevzuata uygun bir şekilde yapılacağının garantisi olarak düşünülebilir.

Yatırım teşvik belgesi ne zaman alınmalıdır? sorusunun cevabı ise net bir şekilde yatırıma başlamadan önce olarak verilebilir. Teşvik uygulamalarını düzenleyen 2012/3305 sayılı Karar’a göre, yatırımların teşvik belgesinde kayıtlı desteklerden faydalanabilmesi için yatırım teşvik belgesi süresinin içerisinde temin edilmiş olmaları yani faturalarının bu tarihler arasında kesilmiş olmaları gerekmektedir. Bu durumda belge alınmadan önce kesilen faturalar teşvik belgesine konu edilememektedir. Bu durum da yatırım yapılsa dahi desteklerden faydalanamamaya yol açabilir. 

Yatırım teşvik belgesi ne zaman alınmalıdır sorusunun cevabı yatırımdan önce olsa da, yatırımdan yıllar önce de alınmayacağı aşikardır. Teşvik belgesinde genel olarak 3 yıl süre verilmektedir. bunun yarısı kadar yani bir buçuk yıl da ek süre alınabilmekte ve toplamda dört buçuk yıllık bir süre yatırımcının elinde bulunmaktadır. Yatırım teşvik belgesi temin edildikten sonra yatırımın süreceği süre de hesaba katılarak yatırıma başlanacak zaman belirlenebilir. Ancak yatırım yapılmamışsa ve sürenin yetmeyeceği öngörülüyorsa belgeyi iptal ederek yeni belge alınma yoluna da gidilebilir. 

Bu sebeplerden ötürü uzman kadrolarla çalışarak, en uygun zamanda teşvik belgesinin alınması, desteklerden zamanında faydalanılması önem arz etmektedir. Ayrıca yatırım öncesinde alınmış makine ve teçhizatın olması durumunda da üzerinden çok geçmediyse belge içerisinde kullanma şansı olabilmektedir. Bu durum için uzman danışmanlarımız ile görüşebilir, fikir alışverişi yapabilirsiniz. 

Yatırım teşvik belgesi başvurusu hakkında sayfamıza bu linkten ulaşabilirsiniz. 

Scroll to Top