yatırım teşvik belgesi ücreti nereye ve nasıl ödeniyor

Yatırım Teşvik Belgesi Ücreti Nereye ve Nasıl Ödeniyor?

Yatırım Teşvik Belgesi Ücreti Nereye ve Nasıl Ödeniyor?

Yatırım yapmayı düşünen girişimciler için önemli bir adım olan Yatırım Teşvik Belgesi, 2024 yılı itibarıyla yeni harç ücretleri ile güncellendi. Bu belge, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen ve yatırımları teşvik etmek amacıyla düzenlenen bir sistemdir. Yatırımcılar, belge başvurusu ve revize işlemleri için belli bir harç ödemesi yapmak zorundadır.

Yatırım Teşvik Belgesi Harç Ücreti Nedir?

Yatırım Teşvik Belgesi için harç ücreti, belge başvurusu sırasında ve mevcut belgenin revize edilmesi durumunda talep edilir. 2024 yılında belge başvurusu için ödenmesi gereken harç ücretleri şu şekildedir:

  • 5 Milyon TL’ye kadar olan yatırımlar için: 6.000 Türk Lirası
  • 5–25 Milyon TL arası yatırımlar için: 15.000 Türk Lirası
  • 25 Milyon TL’nin üstündeki yatırımlar için: 29.000 Türk Lirası

Bu rakamlar, 2023 yılında sırasıyla 3.220 TL, 8.050 TL ve 16.100 TL idi. Görüldüğü üzere, harç ücretlerinde önemli bir artış söz konusudur. 

Revize İşlemleri ve Ücretleri

Revize işlemleri için 2024 yılında belirlenen harç ücreti 1.500 TL olarak güncellenmiştir. 

Yatırım Teşvik Belgesi almak isteyen yatırımcılar için bölgesel olarak harç ücretlerinde bir farklılık bulunmamaktadır. Ancak, destek miktarları bölgesel gelişmişlik düzeylerine göre değişiklik gösterebilir.

Ödeme Nereye ve Nasıl Yapılır

Yatırım Teşvik Belgesi belge alım ve revize işlemleri için ödenecek tutarlar Sanayi ve Teknoloji  Bakanlığı tarafından teşvik uygulamalarının yürütüldüğü sistem olan E-TUYS sistemi üzerinden ödeme linki alınarak gerçekleştirilebilmektedir. Belge başvurusu veya revize işlemlerinde başvurunun son safhasında ödeme talebi yapılarak ödeme için bir web sitesi linki (kolaytahsilat.gov.tr üzerinden oluşturulmuştur)  elde edilir. Bu link üzerinden giriş yapılarak sistem üzerinden Kredi veya Banka kartı ile ödeme yapılabilir. Ayrıca havale ve eft ile de ödeme yapılabilmektedir. Ödeme yapıldıktan sonra başvurular bakanlığa iletilebilmektedir. 

Başvuru hakkında detaylı bilgi için ilgili sayfamızı inceleyebilir. Telefonlarımızdan bize ulaşabilirsiniz. 

Scroll to Top