E-TUYS Sistemi

E-TUYS Elektronik Teşvik Uygulama ve
Yabancı Sermaye Bilgi Sistemi

e-tuys elektronik teşvik uygulama sistemi

E-TUYS Nedir?

E-TUYS (Elektronik Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Bilgi Sistemi), Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen bir teşvik uygulama sistemidir. Bu sistem, yatırım teşvikleri kapsamında verilecek desteklerin başvuru, değerlendirme ve takip süreçlerini elektronik ortamda yürütmek için oluşturulmuştur.

Sistem üzerinden yatırımcılar, başvurularını elektronik olarak gerçekleştirebilir, desteklerin ne kadarına hak kazandıklarını takip edebilir ve başvurularına ilişkin gelişmeleri anlık olarak takip edebilirler. Ayrıca, E-TUYS sistemi sayesinde yatırımcılar, başvurularının değerlendirme sürecindeki belgeleri de elektronik ortamda yükleyebilir ve işlemlerini hızlandırabilirler.

E-TUYS üzerinden firmalar yatırım teşvik belgesi müracaatlarını yapabilmektedir. Bu müracaatlarda firma bilgilerini, talep edilen teşvikleri, yatırımlarına ait üretim, finansman, makine teçhizat ve bina inşaat bilgilerini, projeye ilişkin diğer bilgileri ve Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından talep edilen bilgi ve belgelerin girişini yapabilirler. 

Sadece belge başvurusu ile sınırlı olmayıp, her türlü belge revizyonu, makine ve teçhizat listesi değişiklikleri, finansal kiralama (leasing başvurusu), tamamlama vizesi işlemleri gibi tüm teşvik işlemleri bu platformdan yapılmaktadır. 

Söz konusu bilgiler girildikten sonra e-imza ile imzalanarak başvuru kuruma iletilmekte ve uzmana atanarak değerlendirilmektedir. Uzman değerlendirmesi aşamasında interaktif olarak eksik belgeler, soru ve cevaplar karşılıklı olarak gönderilebilmekte ve hızlı sonuç alınabilmektedir. 

Kimler E-TUYS Kullanabilir?

Elektronik teşvik uygulama ve yabancı sermaye bilgi sistemi, Türkiye’de yerleşik olan herhangi bir gerçek ya da tüzel kişi adına yetkilendirilmiş şahıslar tarafından kullanılabilir. Bu kapsamda, KOBİ’ler, büyük ölçekli şirketler, bireysel yatırımcılar ve girişimciler gibi farklı kurum ve kişiler sistemde işlem yapmak üzere yetkilendirme müracaatında bulup işlemlerini gerçekleştirebilir. 

Elektronik Teşvik Uygulama Sistemi kullanımı için yetkilendirme sürecine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Elektronik teşvik uygulama ve yabancı sermaye bilgi sistemine giriş için tıklayınız. (Yetkilendirme gerekir)

E-TUYS Sistemi Faydaları Nelerdir?

Elektronik Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Bilgi Sistemi, işletmelere teşviklerle ilgili işlemleri elektronik ortamda gerçekleştirme imkanı sağlayan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde işletmeler, fiziki olarak teşvik belgelerini almak, başvuru ve takip işlemlerini yürütmek yerine, her türlü işlemi dijital olarak yapabilmektedir.

Sistemin sağladığı faydalar şunlardır:

  1. Zamandan tasarruf: İşletmelerin teşvik başvurularını, onay süreçlerini, takip işlemlerini ve belge işlemlerini dijital olarak yapmalarını sağlar. Bu sayede işletmeler zaman kazanır, zamana bağlı maliyetler azalır.

  2. Kolaylık: İşletmelerin fiziki olarak teşvik belgelerini almak, dosyalamak, arşivlemek gibi işlemlerle uğraşmasını engeller. Tüm işlemler dijital olarak yapılır, belgeler online olarak görüntülenebilir.

  3. İşlem hızı: Teşvik başvurularının ve işlemlerinin dijital olarak yapılmasını sağladığından işlem hızı artar. Bu da işletmelerin teşviklerini daha hızlı kullanmalarına olanak tanır.

  4. İşletmelerin mevzuata uyumunu sağlama:İşletmelerin mevzuata uyumunu sağlamalarına yardımcı olur. Teşviklerle ilgili tüm işlemler dijital ortamda yapıldığından, işletmelerin mevzuata uyumlu hareket etmesi daha kolay hale gelir.

  5. Maliyet avantajı: İşletmelerin fiziki olarak teşvik belgelerini almak, saklamak, dosyalamak, arşivlemek gibi işlemler için harcadıkları maliyeti azaltır. Ayrıca, işletmeler teşviklerini daha hızlı kullanarak, teşviklerin sağladığı maliyet avantajlarından daha fazla faydalanabilirler.

E-TUYS Hakkında Sorular Nereye Sorulmalıdır?

E-TUYS hakkında sorularınız için ilgili kurum olan Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü iletişim bilgilerine başvurmanız gerekir. Bu bilgileri ilgili kurumun resmi web sitesinde veya sistem üzerinde bulabilirsiniz. Ayrıca, sorularınızın cevaplarına genellikle sık sorulan sorular veya platform üzerinde yer alan kullanıcı kılavuzu bölümünde de bulabilirsiniz.

Sistem alakalı sorularda danışman firmalar aranabilir, ancak yetkilendirilmemiş danışmanlar belgenizi o anda göremediğinden yeterli cevap veremeyebilir. Doğru danışman ile çalışıp soruya gerek duymadan Teknik Teşvik gibi güvenilir şirketlerle çalışmanız önerilir. 

Yatırım Projeniz mi var?

Yatırım planlarınızı teşvik belgesi almadan gerçekleştirmeyin. Uzman ekibimizle konuşarak hangi destekleri alabileceğinizi öğrenebilir ve başvuru şartları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

proje

Yatırım Teşvik Belgesi almak için bize danışın

Ülkemizdeki gibi yatırım ortamının rekabetçi olduğu ve finansal erişimin kısıtlı olduğu bir ortamda yatırım teşvik belgesi alarak bir yatırıma başlamak büyük öneme sahiptir. Bu kapsamda yapılacak başvurular ve verilecek taahhütler firmanın gelecek yıllarda sorun yaşamaması için titizlikle uzman bir ekip tarafından hazırlanmalıdır. Teknik Teşvik ekibi olarak 12 yıllık tecrübemiz ile sizler için en uygun işlemleri yapabiliyoruz.

Yatırımınıza başlamadan önce bizimle mutlaka iletişime geçmenizi öneririz.

Scroll to Top