Yatırım Teşvik Belgesi Destek Unsurları

Gelir Vergisi Stopajı Desteği

Gelir Vergisi Stopajı Desteği

Gelir Vergisi Stopajı Desteği Nedir?

Gelir vergisi stopajı desteği, Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında sağlanan bir destek unsurudur. İlave istihdam için uygulanmaktadır. Sadece 6. bölge yatırımlarında bu destek sağlanmaktadır. Yatırım teşvik mevzuatında bu linkten de görebileceğiniz teşvik edilmeyecek yatırımlar dışında kalan ve asgari sabit yatırım tutarını sağlayan yatırımlar 6. bölgede gerçekleşecekse  söz konusu destek unsuru da belge kapsamında yatırımcıya sağlanmaktadır. 

Söz konusu destek ilave istihdam için verilen bir destektir. Destek kapsamında ilave istihdam için ödenecek olan gelir vergisi stopajı ödenmez ve böylece yatırımcıya destek sağlanmış olup, istihdam teşvik edilir. 

Bu stopaj desteği gelir vergisinin tamamını karşılamamaktadır. Asgari ücret üzerinden hesaplama yapılır. 2022 yılından itibaren asgari ücret üzerinden gelir vergisi alınmamaktadır. Bu nedenle ilgili destek uygulanamamaktadır. Gelecekte yapılabilecek düzenlemeler ile destek kapsamı genişletilir veya asgari ücretten tekrar gelir vergisi alınmaya başlanması durumunda bu destek tekrar kullanıma geçebilecektir. 

Kimler Gelir Vergisi Stopajı Desteğinden Yararlanabilir?

Gelir Vergisi Stopajı Desteğinden yararlanmak isteyenler, yatırım teşvik belgesi sahibi olmalıdır. Ayrıca bu destek sadece 6. bölgede uygulanmaktadır. 6. bölgede yapılacak olan yatırımlar için alınan yatırım teşvik belgeleri Gelir Vergisi Stopajı Desteği içermektedir.

Yatırım teşvik belgesi, yatırımcılara çeşitli teşvikler ve avantajlar sağlamak amacıyla verilir ve gelir vergisi stopajı desteği de bu teşvikler arasında yer alır. Yatırım teşvik belgesinin 6. bölgede yapılacak bir yatırım için düzenlenmiş olması gerekmektedir. Yatırım teşvik belgesi başvurusu konusunda detaylı bilgiye bu sayfadan ulaşabilirsiniz. 

Bu destek unsuru şahıs firmaları, limited şirketler, anonim şirketler, kobiler, büyük firmalar, iş ortaklıkları vb. gibi Türkiye’de yerleşik şahıslar ve tüzel kişiler faydalanabilmektedir. 

Gelir Vergisi Stopajı Desteği Ne Kadardır?

Gelir Vergisi Stopajı Desteği sadece 6. bölgede düzenlenmiş. yatırım teşvik belgeleri kapsamında verilmektedir. Destek süresi 10 yıldır. İlave istihdam sayısı kadar 10 yıl süreyle uygulanmaktadır. Süre başlatıldıktan itibaren 10 yıl süre başlamış olacaktır. 

Bu destek asgari ücret üzerinden uygulanmaktadır. 2023 yılında asgari ücret üzerindeki gelir vergisi kaldırıldığı için bu destek 2023 yılı için uygulanamamaktadır. 

Ancak bir vergi düzenlemesi olması durumunda asgari ücret üzerinden gelir vergisi kadar destek 10 yıl boyunca sağlanacaktır. 

Gelir Vergisi Stopajı Desteği Nasıl Kullanılır?

Gelir Vergisi Stopajı Desteği için öncelikle yatırım için teşvik belgesi alınmalıdır. Yatırımın 6. bölgede yer alan bir ilde  desteklenmesi gerekmektedir. Bu tür yatırımlara gelir vergisi stopajı desteği sağlanabilmektedir. 

Yatırım teşvik belgesine başvurmak için ilgili sayfamızı inceleyebilirsiniz. 

Bu desteğe başvurabilmek için ilk olarak yatırımın tamamlanması gerekmektedir. Yatırım tamamlandıktan sonra tamamlama vizesi için E-TUYS üzerinden başvuru yapılmalıdır. Başvuru sonrasında yapılan inceleme neticesinde eksik evraklar tamamlanmalı ve tamamlama vizesi ekspertizi eksiksiz olarak tamamlanmalıdır. 

Ekspertiz sonrası yatırım teşvik belgesinin tamamlandığına dair onay yazısı geldikten sonra destek uygulaması başlayabilmektedir. İlave istihdam kadar kişinin asgari ücrete tekabül eden gelir vergilerinden muafiyet sağlanmaktadır. Bu destek için bağlı bulunan vergi dairesine beyanda bulunmak gerekmektedir. 

Asgari ücrette yapılan son değişiklikler ile asgari ücret üzerinden gelir vergisi alınmamaktadır. Bu durum da Gelir Vergisi Stopajı Desteğini kullanılamaz duruma getirmiştir. Asgari ücrete tekabul eden gelir vergisi 2023 yılı değişikliklerine göre bulunmamaktadır. Bu kapsamda indirim de bu destek ile sağlanamamaktadır. 

Gelecek yıllarda yapılacak düzenlemeler ile asgari ücretteki gelir vergisi miktarı tekrar oluşur, veya gelir vergisi stopajı desteğinin asgari ücret üzerinden uygulanma kriteri değiştirilir ise bu destek tekrar aktif olarak kullanılabilecektir. 

Yatırım Projeniz mi var?

Yatırım planlarınızı teşvik belgesi almadan gerçekleştirmeyin. Uzman ekibimizle konuşarak hangi destekleri alabileceğinizi öğrenebilir ve başvuru şartları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

proje

Yatırım Teşvik Belgesi almak için bize danışın

Ülkemizdeki gibi yatırım ortamının rekabetçi olduğu ve finansal erişimin kısıtlı olduğu bir ortamda yatırım teşvik belgesi alarak bir yatırıma başlamak büyük öneme sahiptir. Bu kapsamda yapılacak başvurular ve verilecek taahhütler firmanın gelecek yıllarda sorun yaşamaması için titizlikle uzman bir ekip tarafından hazırlanmalıdır. Teknik Teşvik ekibi olarak 12 yıllık tecrübemiz ile sizler için en uygun işlemleri yapıyoruz.

Yatırımınıza başlamadan önce bizimle mutlaka iletişime geçmenizi öneririz.

Scroll to Top