Yatırım Teşvik Belgesi

Yatırım Teşvik Belgesi Başvurusu

Yatırım Teşvik Belgesi Başvurusu T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına Yapılmaktadır.

Yatırım Teşvik Belgesi başvurusu ise, yatırım yapmak isteyen bir işletmenin, yatırımını yapacağı sektör, yatırım tutarı, yatırımın finansmanı, yatırımın nerede yapılacağı, yatırımın ne zaman tamamlanacağı, hangi makine ve teçhizatın alınacağı gibi konularda hazırladığı bir başvurudur. Bu başvuru, Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından incelenerek, yatırımcıya teşvik belgesi verilip verilmeyeceğine karar verilir.

Bakanlık uzmanları tarafından incelenen dosya sonuçlandırılır. Belge veya bilgi eksikliği varsa bunlar ret yazısında talep edilir. Başvuruların kurum tarafından değerlendirilmesi sonrasında, yatırımın büyüklüğüne ve sektörüne göre farklı teşvikler sağlanabilir.

Sonuç olarak, yatırım yapacak işletmelerin yatırım teşvik belgesi başvuruları için T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına başvurması ve belgelerin Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. 

Yatırım Teşvik Belgesi Başvurusu E-TUYS Sisteminden Yapılmaktadır.

Yatırım Teşvik Belgesi Başvurusu yapmak için öncelikle mevzuatta belirlenen usul ve esaslara uyulması gerekmektedir. Başvuru öncesi mevzuatta belirtilen E-TUYS yetkilendirmesinin yapılmış olması gerekmektedir. Bu yetkilendirme işleminden sonra belge başvuru aşamasına geçilebilmektedir. 

E-TUYS yetkilendirme hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Başvuru aşamasında, yatırımın özelliklerine ve talep edilen destek unsurlarına göre farklı evraklar gerekmektedir. Bu nedenle yapılan yatırımın iyi analiz edilerek uzman kişilerin yönetiminde gerçekleşecek bir başvuru ile gerekli evrakların başvuru öncesinde hazırlanmış olması önemlidir. 

Başvuru sürecinde önceden basılı evraklar hazırlanıp, şirket yetkilisi tarafından ıslak imzalı ve kaşeli olarak başvuru dosyasına eklenmekteydi. Ancak günümüzde başvurular online olarak, E-TUYS adı verilen bir uygulama aracılığıyla elektronik ortamda yapılmaktadır. Bu sayede başvuru süreci daha hızlı hale gelmiştir. 

E-TUYS hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Yatırım Teşvik Belgesi Başvurusu Öncesi Yapılması Gerekenler

Yatırım Teşvik Belgesi başvurusu E-TUYS sistemi üzerinden sanal ortamda yapılabilmektedir. Ancak başvuruyu yapmadan önce, nitelikli elektronik sertifikaya yani e-imzaya sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca başvuru yapan tüzel kişi veya şahsın almış olduğu kayıtlı elektronik posta adresi yani KEP Adresi temin edilmesi gerekmektedir. 

E-imza ve KEP Adresi konusunda bilgi alabileceğiniz sayfamıza bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. 

Başvuru için kullanılacak olan E-TUYS adlı online uygulamada işlem yapabilmek için öncelikle gerekli yetkilendirmenin yapılması gerekmektedir. E-TUYS yetkilendirme hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Yetkilendirme işlemleri tamamlandıktan sonra, yetkilendirilmiş kişi tarafından sistem üzerinden hazırlanan  Yatırım Teşvik Belgesi Başvurusu, E-TUYS üzerinden elektronik imza ile gönderilmektedir. 

Yatırım Teşvik Belgesi Başvurusu Yapılması

Yatırım Teşvik Belgesi Başvurusu

Yatırım Teşvik Belgesi alabilecek olan firmalar yetkilendirdiği kişi üzerinden E-TUYS sistemi aracılığıyla başvuru yapabilirler. Yatırımınız kapsamında belge alıp alamayacağınızı bu bağlantıyı inceleyerek öğrenebilirsiniz. E-TUYS giriş sayfasına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. (yetkilendirme gerektirir)

Yatırım türünüze, destekleme türüne, iline ve yatırım yerine göre farklı belgeler belge başvurusu süresince ihtiyacınız olacaktır. Bu belgeler, Teknik Teşvik gibi alanında uzman danışmanlar tarafından sizden başvuru esnasında istenecektir. Böylece firmalar herhangi bir zaman kaybı yaşamadan belgesini alabilecektir. 

Söz konusu başvuru belgelerinin hazırlanması için aşağıdaki belgelerin birçoğu başvuru için gerekebilir. Bu belgeler haricinde yatırımınızın özelliğine göre ek bilgi belge de istenebilecektir. 

 •  SGK Borcu yoktur yazısı
 • Kapasite Raporu
 • Geçmiş 6 aya ait SGK tahakkuk fişleri
 • Tapu veya kira kontratı
 • Projeye ait bilgi
 • Alınacak makine teçhizat listesi
 • İmza Sirküleri
 • Vergi Levhası
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • Yatırımın nasıl finanse edileceğine dair açıklama
 • Bina inşaat giderlerine ait açıklama
 • Fizibilite Raporu
 • OSB yazısı
Burada belirtilen belgelerin tamamı başvurularda istenmeyecektir. Teknik Teşvik, uzman kadrosu ile en etkin ve az zahmetli şekilde başvurunuzu hazırlayıp süreci tamamlayacaktır. Başvuru süreci herhangi bir eksiklik olmadığı taktirde 3 gün ile 1 aya kadar sürebilmektedir. 
 

Yatırım Projeniz mi var?

Yatırım planlarınızı teşvik belgesi almadan gerçekleştirmeyin. Uzman ekibimizle konuşarak hangi destekleri alabileceğinizi öğrenebilir ve başvuru şartları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

proje

Yatırım Teşvik Belgesi almak için bize danışın

Ülkemizdeki gibi yatırım ortamının rekabetçi olduğu ve finansal erişimin kısıtlı olduğu bir ortamda yatırım teşvik belgesi alarak bir yatırıma başlamak büyük öneme sahiptir. Bu kapsamda yapılacak başvurular ve verilecek taahhütler firmanın gelecek yıllarda sorun yaşamaması için titizlikle uzman bir ekip tarafından hazırlanmalıdır. Teknik Teşvik ekibi olarak 12 yıllık tecrübemiz ile sizler için en uygun işlemleri yapabiliyoruz.

Yatırımınıza başlamadan önce bizimle mutlaka iletişime geçmenizi öneririz.

Scroll to Top