Yatırım Teşvik Belgesi
Sektörel Destekler

Metal İşleme Yatırımları

Metal İşleme Yatırımları

Metal Ürünleri İmalatı Yatırımları Teşvik Belgesi Alabilir Mi?

Metal işleme sanayi yani metal ürünlerin üretimine yönelik yatırımlar ülkemizde birçok ilde bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında desteklenmektedir. Bu kapsamda yatırım teşvik belgesi alabilir. Türkiye’de yürürlükte bulunan yatırım teşvik mevzuatı çerçevesinde metal işleme sektörü desteklenmekte olup, bazı şartlar ve  sınırlamalar çerçevesinde destekler uygulanabilmektedir. 

Metal işlemeye yönelik yatırımlar için yatırım teşvik belgesi almak isteyen yatırımcılar, Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’ne başvurarak, yatırımın niteliği, büyüklüğü, yeri, üretilecek ürünler, istihdam ve diğer faktörler gibi çeşitli kriterlerin değerlendirilmesi sonucunda teşvik belgesi alabilirler.

Teşvik belgesi kapsamında yatırımcılara vergi muafiyeti, sigorta primi işveren hissesi desteği, faiz indirimi, arazi tahsisi gibi birçok teşvik sağlanabilir. Ancak, hangi teşviklerin sağlanacağı ve ne kadar süreyle geçerli olacağı, yatırımın niteliğine ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterir.

Metal İşleme Sanayi Yatırımları Hangi Desteklerden Faydalanır?

Ülkemizde gerçekleştirilecek metal işleme yatırımları İstanbul ili hariç olmak üzere  bölgesel teşvik uygulamalarından faydalanabilmektedir.  Yatırımların metal eşya sektörü kapsamında desteklenip desteklenemeyeceği üretilecek ürünlere bağlıdır. Bazı durumlarda metal sanayi yatırımları metal eşya üretimi ile karıştırılabilmektedir. Metal eşya üretiminde metal işleme yapılmakta döküm, haddeleme vb. işlemler kullanılmamaktadır. 

Metal eşya üretim sektöründeki yatırımlar bölgesel destekler kapsamında; KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Vergi İndirimi, Faiz Desteği, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği ve Yatırım Yeri Tahsisi destelerinden faydalanabilmektedir.

İstanbul ilinde gerçekleştirilecek metal işleme yatırımlarında ise Gümrük Vergisi Muafiyeti ve KDV İstisnası destekleri verilebilmektedir. Bu kapsamda genel teşvik uygulamaları kapsamında desteklenmektedir. 

Desteklerle ilgili detaylı bilgilere bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Yatırım teşvik belgesi başvurusuna ilişkin bilgi almak isteyen yatırımcılarımız iligili sayfamızı da linke tıklayarak inceleyebilirler. 

Metal İşleme Yatırımları İçin Özel Şartlar ve Kısıtlar Nelerdir?

Metal eşya sanayi yatırımları için üretilecek ürünlerin mevzuatta belirtilen kodlar içerisinde bulunması gerekmektedir.  Bu ürünler arasında yer alan üretim konuları bölgesel destekleri almaya hak kazanacaktır. Bazı durumlarda metal işleme yatırımları ana metal sanayi yatırımları ile karıştırılabilmektedir. Bu sebeple ergitme, döküm haddeleme gibi işlemler yapılmayan yatırımlar metal eşya sınıfına girebilir.

Metal ürünlerin imalatına yönelik yatırımlarda sıklıkla sıcak işlem merkezi, pres, vb. makineler kullanılmaktadır. Bu makine ve teçhizat ile ana metal sanayi ürünleri de üretilebileceğinden yatırımlar kapsamında metal eşya ürünlerinin dışında ürünler de üretilebilmektedir. Yatırım teşvik belgesi müracaatlarında metal eşya dışında ürünler üretilecek ise söz konusu yatırımlar bölgesel destekleri alamayabilir. 

Bu nedenle yatırım kapsamında temin edilecek makine üretilecek ürünler titizlikle seçilmeli, gerekirse yatırımlar ayrılacak şekilde teşvik belgesi alınmalıdır. 

Metal İşleme Yatırımları Teşvik Belgesi Müracaatında Hangi Evraklar Gereklidir?

Yatırım teşvik belgesi kapsamında yatırımcılardan yatırıma ve yatırımcıya işikin bilgi ve belgeler istenmektedir. Bu istenen belgeler yatırımlara göre farklılaşabilmektedir. Bazı evraklar tüm yatırımlar için istenmekte bazıları ise belirli koşullar altında istenebilmektedir.

Yatırım teşvik belgesi kapsamında tüm firmaların sağlaması gerektiği bilgi ve belgeler yatırım ve makina ve teçhizat hakkında detaylı bilgiler ve SGK borcu yoktur belgesidir. Metal eşya üretim tesislerinde özel bir belge istenmemektedir.  

Bu belgelerin sağlanması halde yatırım teşvik belgesi düzenlenebilmektedir. Sağlanamaması durumunda ise, Bakanlık tarafından eksik belge sebebi ile başvuru reddedilecektir. Yatırımcılarımızın bu belgeleri yatırım öncesinde temin etmesi gerekmektedir. Teknik teşvik olarak bu belgelerin nasıl temin edilebileceğine ilişkin yönlendirme yapabilen uzman kadromuz ile firmaların en az karışık şekilde işlerini çözmelerini sağlamaktayız. 

Yatırım Projeniz mi var?

Yatırım planlarınızı teşvik belgesi almadan gerçekleştirmeyin. Uzman ekibimizle konuşarak hangi destekleri alabileceğinizi öğrenebilir ve başvuru şartları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

proje

Yatırım Teşvik Belgesi almak için bize danışın

Ülkemizdeki gibi yatırım ortamının rekabetçi olduğu ve finansal erişimin kısıtlı olduğu bir ortamda yatırım teşvik belgesi alarak bir yatırıma başlamak büyük öneme sahiptir. Bu kapsamda yapılacak başvurular ve verilecek taahhütler firmanın gelecek yıllarda sorun yaşamaması için titizlikle uzman bir ekip tarafından hazırlanmalıdır. Teknik Teşvik ekibi olarak 12 yıllık tecrübemiz ile sizler için en uygun işlemleri yapıyoruz.

Yatırımınıza başlamadan önce bizimle mutlaka iletişime geçmenizi öneririz.

Scroll to Top