Yatırım Teşvik Belgesi
Sektörel Destekler

Plastik Sektörü Yatırımları

Plastik Sektörü Yatırımları

Plastik Ürünleri İmalatı Yatırımları Teşvik Belgesi Alabilir Mi?

Plastik sektörü yatırımları yani plastik ürünlerin üretimine yönelik yatırımlar ülkemizde ne yazık ki bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında desteklenmemektedir. Tüm Türkiye’de genel teşvik uygulamaları kapsamında desteklenmektedir. Sadece 6. bölgede yapılacak olan plastik ürünlerine yönelik yatırımlar bölgesel destekler ile desteklenebilmektedir. Bu kapsamda yatırım teşvik belgesi tüm bölgelerde alabilir. Türkiye’de yürürlükte bulunan yatırım teşvik mevzuatı çerçevesinde plastik sektörü desteklenmekte olup, asgari yatırım şartını geçen yatırımlar için teşvik belgesi düzenlenebilmektedir. 

Plastik ürünleri imalatına yönelik yatırımlar için yatırım teşvik belgesi almak isteyen yatırımcılar, Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’ne başvurarak, yatırımın niteliği, büyüklüğü, yeri, üretilecek ürünler, istihdam ve diğer faktörler gibi çeşitli kriterlerin değerlendirilmesi sonucunda teşvik belgesi alabilirler.

Teşvik belgesi kapsamında yatırımcılara vergisel destekler sağlanmaktadır. 6. bölgede gerçekleşecek yatırımlar için istihdam ve finansman desteği de sağlanır. 

Plastik Sektörü Yatırımları Hangi Desteklerden Faydalanır?

Ülkemizde gerçekleştirilecek plastik sektörü yatırımları 6. bölge illerimizde bölgesel teşvik uygulamalarından faydalanabilmektedir. Diğer bölgelerde ise genel teşvik uygulamaları kapsamında desteklenmektedir.  Bazı durumlarda plastik ürünleri yatırımları plastik hammadde üretimi ile karıştırılabilmektedir. Plastik hammadde üretimi yatırımları kimya sektörü altında daha fazla destek alabilmektedir. 

Plastik sektöründeki yatırımlar 6. bölgede yapılırsa bölgesel destekler kapsamında; KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Vergi İndirimi, Faiz Desteği, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Yatırım Yeri Tahsisi, Sigorta Primi Desteği ve Gelir Vergisi Stopajı desteklerinden faydalanabilmektedir.

Diğer bölgelerde  gerçekleştirilecek metal işleme yatırımlarında ise Gümrük Vergisi Muafiyeti ve KDV İstisnası destekleri verilebilmektedir. Bu kapsamda genel teşvik uygulamaları kapsamında desteklenmektedir. 

Desteklerle ilgili detaylı bilgilere bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Yatırım teşvik belgesi başvurusuna ilişkin bilgi almak isteyen yatırımcılarımız iligili sayfamızı da linke tıklayarak inceleyebilirler. 

Plastik Sektörü Yatırımları İçin Özel Şartlar ve Kısıtlar Nelerdir?

Plastik ürünleri imalatına yönelik yatırımlarda asgari sabit yatırım şartı kısıtı dışında herhangi bir kısıt bulunmamaktadır. Bu yatırım tutarı şartı da diğer tüm sektörlerde de uygulandığı gibi 1. ve 2. bölge illerinde yapılacak yatırımlar için 3 milyon TL, diğer bölgelerde ise 1,5 milyon TL olarak belirlenmiştir. Bu yatırım tutarı içerisine alınacak makine ve teçhizat bedelleri, üretim yapılacak yerin bina inşaat maliyeti ve diğer yatırım harcamaları yer almaktadır. Yatırım süresi genellikle 3 yıl olarak belirlendiğinden bu süre zarfında bu yatırımın yapılması beklenmektedir. Süre uzatımı ile bu süre 4,5 yıl olarak düşünülebilir. 

Plastik ürünleri imalatına yönelik yatırımlarda yatırımcılar bazı durumlarda plastik hammadde üretimine yönelik makine ve teçhizat da kullanabilmektedir. Bu makine ve teçhizat ile plastik hammadde üretimleri yapılacaktır. Bu makine ve teçhizatın tutarı belge almaya yetiyorsa ayrı bir belge ile kimya sanayi yatırımları altında destek kullanılabilir. Böylece söz konusu makine ve teçhizat için daha çok destekten faydalanılmış olacaktır.

Bu nedenle yatırım kapsamında temin edilecek makine üretilecek ürünler titizlikle seçilmeli, gerekirse yatırımlar ayrılacak şekilde teşvik belgesi alınmalıdır. 

Plastik Ürünleri İmalatı Teşvik Belgesi Müracaatında Hangi Evraklar Gereklidir?

Yatırım teşvik belgesi kapsamında yatırımcılardan yatırıma ve yatırımcıya işikin bilgi ve belgeler istenmektedir. Bu istenen belgeler yatırımlara göre farklılaşabilmektedir. Bazı evraklar tüm yatırımlar için istenmekte bazıları ise belirli koşullar altında istenebilmektedir.

Yatırım teşvik belgesi kapsamında tüm firmaların sağlaması gerektiği bilgi ve belgeler yatırım ve makina ve teçhizat hakkında detaylı bilgiler ve SGK borcu yoktur belgesidir. Plastik ürünleri imalatına yönelik yatırımlarda özel bir belge istenmemektedir.  

Bu belgelerin sağlanması halinde yatırım teşvik belgesi düzenlenebilmektedir. Sağlanamaması durumunda ise, Bakanlık tarafından eksik belge sebebi ile başvuru reddedilecektir. Yatırımcılarımızın bu belgeleri yatırım öncesinde temin etmesi gerekmektedir. Teknik teşvik olarak bu belgelerin nasıl temin edilebileceğine ilişkin yönlendirme yapabilen uzman kadromuz ile firmaların en az karışık şekilde işlerini çözmelerini sağlamaktayız. 

Yatırım Projeniz mi var?

Yatırım planlarınızı teşvik belgesi almadan gerçekleştirmeyin. Uzman ekibimizle konuşarak hangi destekleri alabileceğinizi öğrenebilir ve başvuru şartları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

proje

Yatırım Teşvik Belgesi almak için bize danışın

Ülkemizdeki gibi yatırım ortamının rekabetçi olduğu ve finansal erişimin kısıtlı olduğu bir ortamda yatırım teşvik belgesi alarak bir yatırıma başlamak büyük öneme sahiptir. Bu kapsamda yapılacak başvurular ve verilecek taahhütler firmanın gelecek yıllarda sorun yaşamaması için titizlikle uzman bir ekip tarafından hazırlanmalıdır. Teknik Teşvik ekibi olarak 12 yıllık tecrübemiz ile sizler için en uygun işlemleri yapıyoruz.

Yatırımınıza başlamadan önce bizimle mutlaka iletişime geçmenizi öneririz.

Scroll to Top