Teşvik Haberleri

Yatırım Teşvik Haberleri

Teşvik Haberleri

2023 Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık ayında Türkiye’de verilen yatırım teşvik belgeleriyle ilgili önemli bilgiler açıklandı. Bu aylarda 5122 adet Yatırım Teşvik Belgesi verilmiş ancak belgelerin istihdam sayıları ve yatırım tutarları açıklanmamıştır. Ayrıca 1152 adet yatırım teşvik belgesinin tamamlama vizesi işlemi de tamamlanmıştır. Tamamlama vizesi işlemi, belgelerin sorumluluklarının tamamlanarak yatırımın faaliyete geçtiğini göstermektedir.  Bu bilgi projelerin gerçekleşme durumunu rapor etmeleri açısından önemlidir. Ancak, 242 adet yatırım teşvik belgesi iptal edilmiştir.  

Başlığa tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Denizli ilinde yapılacak olan Çinko, Kurşun ve Kobalt külçe üretim tesisi yatırımına proje bazlı devlet yardımı verilmesine karar verilmiştir. 

ZN Çinko Rafinerisi A.Ş. firması tarafından yapılacak olan yatırım yaklaşık 2.3 Milyar TL olarak planlanmıştır. Yatırım kapasitesi yıllık 110.000 ton çinko, 55.000 ton kurşun ve 650 ton kobalt olarak öngörülmüş olup 12 adedi nitelikli olmak üzere 140 ilave istihdam oluşturulması planlanmıştır. 

Söz konusu yatırım ile Denizli iline önemli bir teşvik verilmiş olup, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV istisnası, KDV iadesi, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, nitelikli personel desteği, enerji desteği ve yatırım yeri tahsisi yatırım kapsamında öngörülen desteklerdir. 

Yayımlanan Resmi Gazete’ye linkten ulaşabilirsiniz.

Kırıkkale ilinde yapılacak olan Saf Kurutulmuş Vakum Tuzu üretim tesisi yatırımına proje bazlı devlet yardımı verilmesine karar verilmiştir. 

Safir Tuz A.Ş. firması tarafından yapılacak olan yatırım yaklaşık 1,6 Milyar TL olarak planlanmıştır. Yatırım kapasitesi yıllık 332.640 ton olarak öngörülmüş olup 15’i nitelikli personel olmak üzere 330 adet personel istihdam edileceği bilgisi alınmıştır. 

Söz konusu yatırım ile İzmir iline önemli bir teşvik verilmiş olup, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV istisnası, KDV iadesi, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, nitelikli personel desteği ve enerji desteği yatırım kapsamında öngörülen desteklerdir. 

Yayımlanan Resmi Gazete’ye linkten ulaşabilirsiniz.

Ankara ve Kırıkkale illerinde yapılacak olan Savunma Sistemleri tesisi yatırımına proje bazlı devlet yardımı verilmesine karar verilmiştir. 

Roketsan Roket San. ve Tic. A. Ş. firması tarafından yapılacak olan yatırım yaklaşık 12 Milyar TL olarak planlanmıştır. Yatırım kapasitesi yıllık 12.575 adet savunma sistemi üretimi olarak planlanmıştır.  Yatırımda 70 adet nitelikli personel istihdam edileceği bilgisi alınmıştır. 

Söz konusu yatırım ile Savunma Sanayi alanında önemli bir teşvik verilmiş olup, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV istisnası, KDV iadesi, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, nitelikli personel desteği ve faiz desteği yatırım kapsamında öngörülen desteklerdir. 

Yayımlanan Resmi Gazete’ye linkten ulaşabilirsiniz.

İzmir ilinde yapılacak olan Nafta ikamesi geri dönüşümden piroliz yağı üretim tesisi yatırımına proje bazlı devlet yardımı verilmesine karar verilmiştir. 

Biotrend İleri Dönüşüm ve Yenilenebilir Enerji Teknolojileri San. A. Ş. firması tarafından yapılacak olan yatırım yaklaşık 9 Milyar TL olarak planlanmıştır. Yatırım kapasitesi yıllık 55.000 ton olarak öngörülmüş olup 40 adet nitelikli personel istihdam edileceği bilgisi alınmıştır. 

Söz konusu yatırım ile İzmir iline önemli bir teşvik verilmiş olup, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV istisnası, KDV iadesi, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, nitelikli personel desteği ve yatırım yeri tahsisi yatırım kapsamında öngörülen desteklerdir. 

Yayımlanan Resmi Gazete’ye linkten ulaşabilirsiniz.

12 Kasım 2023

2023 Ağustos ayında Türkiye’de verilen yatırım teşvik belgeleriyle ilgili önemli bilgiler açıklandı. Ağustos ayında 1301 adet Yatırım Teşvik Belgesi verilmiş ve bu belgelerle birlikte toplamda 79 milyar TL’lik yatırım yapılması planlanmaktadır. Bu yatırımların sonucunda yaklaşık 25 bin kişinin de istihdam edilmesi beklenmektedir.

Ayrıca 7,4 milyar TL tutarında olan 287 adet yatırım teşvik belgesinin tamamlama vizesi işlemi de tamamlanmıştır. Tamamlama vizesi işlemi, belgelerin sorumluluklarının tamamlanarak yatırımın faaliyete geçtiğini göstermektedir.  Bu bilgi projelerin gerçekleşme durumunu rapor etmeleri açısından önemlidir.

Ancak, yaklaşık 1 milyar TL tutarında olan 41 adet yatırım teşvik belgesi iptal edilmiştir. 

Yayımlanan Resmi Gazete’ye linkten ulaşabilirsiniz.

2 Ekim 2023

2023 Temmuz ayında Türkiye’de verilen yatırım teşvik belgeleriyle ilgili önemli bilgiler açıklandı. Haziran ayında 1.195 adet Yatırım Teşvik Belgesi verilmiş ve bu belgelerle birlikte toplamda 66 milyar TL’lik yatırım yapılması planlanmaktadır. Bu yatırımların sonucunda yaklaşık 26 bin kişinin de istihdam edilmesi beklenmektedir.

Ayrıca, 5, 7 milyar TL tutarında olan 24o adet yatırım teşvik belgesinin tamamlama vizesi işlemi de tamamlanmıştır. Tamamlama vizesi işlemi, belgelerin sorumluluklarının tamamlanarak yatırımın faaliyete geçtiğini göstermektedir.  Bu bilgi projelerin gerçekleşme durumunu rapor etmeleri açısından önemlidir.

Ancak, yaklaşık 485 milyon TL tutarında olan 43 adet yatırım teşvik belgesi iptal edilmiştir. 

Yayımlanan Resmi Gazete’ye linkten ulaşabilirsiniz.

21 Ağustos 2023

2023 Haziran ayında Türkiye’de verilen yatırım teşvik belgeleriyle ilgili önemli bilgiler açıklandı. Haziran ayında 1.249 adet Yatırım Teşvik Belgesi verilmiş ve bu belgelerle birlikte toplamda 69,8 milyar TL’lik yatırım yapılması planlanmaktadır. Bu yatırımların sonucunda yaklaşık 32 bin kişinin de istihdam edilmesi beklenmektedir.

Ayrıca, 710 milyon TL tutarında olan 243 adet yatırım teşvik belgesinin tamamlama vizesi işlemi de tamamlanmıştır. Tamamlama vizesi işlemi, belgelerin sorumluluklarının tamamlanarak yatırımın faaliyete geçtiğini göstermektedir.  Bu bilgi projelerin gerçekleşme durumunu rapor etmeleri açısından önemlidir.

Ancak, yaklaşık 843 milyon TL tutarında olan 27 adet yatırım teşvik belgesi iptal edilmiştir. 

Yayımlanan Resmi Gazete’ye linkten ulaşabilirsiniz.

Yatırım Teşvik Belgesi İstatistikleri - Mayıs 2023

16 Temmuz 2023

2023 Mayıs ayında Türkiye’de verilen yatırım teşvik belgeleriyle ilgili önemli bilgiler açıklandı. Mayıs ayında 1.503 adet Yatırım Teşvik Belgesi verilmiş ve bu belgelerle birlikte toplamda 83,4 milyar TL’lik yatırım yapılması planlanmaktadır. Bu yatırımların sonucunda yaklaşık 28 bin kişinin de istihdam edilmesi beklenmektedir.

Ayrıca, 5,6 milyar TL tutarında olan 294 adet yatırım teşvik belgesinin tamamlama vizesi işlemi de tamamlanmıştır. Tamamlama vizesi işlemi, belgelerin sorumluluklarının tamamlanarak yatırımın faaliyete geçtiğini göstermektedir.  Bu bilgi projelerin gerçekleşme durumunu rapor etmeleri açısından önemlidir.

Ancak, yaklaşık 1,1 milyar TL tutarında olan 61 adet yatırım teşvik belgesi iptal edilmiştir. 

Yayımlanan Resmi Gazete’ye linkten ulaşabilirsiniz.

Yatırım Teşvik Belgesi İstatistikleri - Nisan 2023

4 Haziran 2023

2023 Nisan ayında Türkiye’de verilen yatırım teşvik belgeleriyle ilgili önemli bilgiler açıklandı. Nisan ayında 1.309 adet Yatırım Teşvik Belgesi verilmiş ve bu belgelerle birlikte toplamda 67,6 milyar TL’lik yatırım yapılması planlanmaktadır. Bu yatırımların sonucunda yaklaşık 28 bin kişinin de istihdam edilmesi beklenmektedir.

Ayrıca, 4 milyar TL tutarında olan 267 adet yatırım teşvik belgesinin tamamlama vizesi işlemi de tamamlanmıştır. Tamamlama vizesi işlemi, belgelerin sorumluluklarının tamamlanarak yatırımın faaliyete geçtiğini göstermektedir.  Bu bilgi projelerin gerçekleşme durumunu rapor etmeleri açısından önemlidir.

Ancak, yaklaşık 390 mily0n TL tutarında olan 35 adet yatırım teşvik belgesi iptal edilmiştir. 

Yayımlanan Resmi Gazete’ye linkten ulaşabilirsiniz.

Yatırım Teşvik Belgesi İstatistikleri - Mart 2023

7 Mayıs 2023

2023 Mart ayında Türkiye’de verilen yatırım teşvik belgeleriyle ilgili önemli bilgiler açıklandı. Mart ayında 1.427 adet Yatırım Teşvik Belgesi verilmiş ve bu belgelerle birlikte toplamda 90 milyar TL’lik yatırım yapılması planlanmaktadır. Bu yatırımların sonucunda yaklaşık 32 bin kişinin de istihdam edilmesi beklenmektedir.

Ayrıca, 10.6 milyar TL tutarında olan 425 adet yatırım teşvik belgesinin tamamlama vizesi işlemi de tamamlanmıştır. Tamamlama vizesi işlemi, belgelerin sorumluluklarının tamamlanarak yatırımın faaliyete geçtiğini göstermektedir.  Bu bilgi projelerin gerçekleşme durumunu rapor etmeleri açısından önemlidir.

Ancak, yaklaşık 1.2 milyar TL tutarında olan 43 adet yatırım teşvik belgesi iptal edilmiştir. 

Yayımlanan Resmi Gazete’ye linkten ulaşabilirsiniz.

Mevzuat Değişikliği - 20 Nisan 2023

20 Nisan 2023

20 Nisan 2023 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete’de Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’da bazı değişiklikler yapılmıştır. Bu değişiklik ile “Dijital Dönüşüm Destek Programı” ve ” Yeşil Dönüşüm Destek Programı” açıklanmıştır. Bununla birlikte dikey tarımın desteklenmesine yönelik bazı kararlar alınmıştır. Bu kararlar kapsamında;

  • Dijital Dönüşüm Destek Programının Milli Teknoloji Genel Müdürlüğü tarafından usul ve esasları belirlenecektir. Bu kapsamda uygun yatırımlar öncelikli yatırımlar kapsamında desteklenecektir. 
  • Yeşil Dönüşüm Destek Programının Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü tarafından usul ve esasları belirlenecektir. Bu kapsamda uygun yatırımlar öncelikli yatırımlar kapsamında desteklenecektir. 
  • Bu yatırımlarda asgari sabit yatırım tutarı aranmayacaktır. 
  • Yapay ışık ile yapılan 1.000 metrekare üzerindeki kent tarımı kapsamında kontrollü dikey tarım yatırımları bölgesel olarak desteklenecektir. 

Yayımlanan Resmi Gazete’ye linkten ulaşabilirsiniz.

Adana'da Proje Bazlı Destek

20 Nisan 2023

Maren Maraş Elektrik San. ve Tic. A.Ş. tarafından Adana ilinde yapılacak Selüloz Üretim Tesisi yatırımı içim proje bazlı teşvik verilmesi kararı alındı. Söz konusu yatırımın yaklaşık 62 milyar Türk Lirası olması ve 1.630 kişi ilave istihdam planlanıyor. Yatırım ile yıllık bir milyon ton aktif karbon üretilmesi ve liman kurulması planlanmaktadır. 

Söz konusu belge ile Adana iline önemli bir teşvik verilmiş olup, KDV istisnası, KDV iadesi, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, nitelikli personel desteği, faiz desteği, enerji desteği ve yatırım yeri tahsisi yatırım kapsamında öngörülen desteklerdir. 

Yayımlanan Resmi Gazete’ye linkten ulaşabilirsiniz.

Sakarya'da Proje Bazlı Destek

13 Nisan 2023

Balsu Gıda tarafından Sakarya ilinde yapılacak Aktif Karbon yatırımı içim proje bazlı teşvik verilmesi kararı alındı. Söz konusu yatırımın 2 milyar Türk Lirası olması ve 156 kişi ilave istihdam planlanıyor. Yatırım ile yıllık 23 bin ton aktif karbon üretilmesi planlanmaktadır. 

Söz konusu belge ile Sakarya iline önemli bir teşvik verilmiş olup, KDV istisnası, KDV iadesi, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, nitelikli personel desteği ve enerji desteği  yatırım kapsamında öngörülen desteklerdir. 

Yayımlanan Resmi Gazete’ye linkten ulaşabilirsiniz.

Yatırım Teşvik Belgesi İstatistikleri - Şubat 2023

26 Mart 2023

2023 Şubat ayında Türkiye’de verilen yatırım teşvik belgeleriyle ilgili önemli bilgiler açıklandı. Toplamda 1183 adet Yatırım Teşvik Belgesi verilmiş ve bu belgelerle birlikte toplamda 44 milyar TL’lik yatırım yapılması planlanmaktadır. Bu yatırımların sonucunda yaklaşık 20 bin kişinin de istihdam edilmesi beklenmektedir.

Ayrıca, 3.9 milyar TL tutarında olan 259 adet yatırım teşvik belgesinin tamamlama vizesi işlemi de tamamlanmıştır. Tamamlama vizesi işlemi, belgelerin sorumluluklarının tamamlanarak yatırımın faaliyete geçtiğini göstermektedir.  Bu bilgi projelerin gerçekleşme durumunu rapor etmeleri açısından önemlidir.

Ancak, yaklaşık 1.9 milyar TL tutarında olan 43 adet yatırım teşvik belgesi iptal edilmiştir. 

Yayımlanan Resmi Gazete’ye linkten ulaşabilirsiniz.

Deprem Bölgesindeki Yatırım Teşvik Belgeleri için Cumhurbaşkanlığı Kararı

12 Mart 2023

12 Mart 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı’na göre Kahramanmaraş depremi sonrası afet bölgesi olarak ilan edilen illerde gerçekleştirilen yatırım teşvik belgesi alınmış yatırımlar için aşağıdaki kararlar alınmıştır:

  1. Genel teşvik uygulamaları kapsamındaki yatırımlarda, 6 Şubat 2023 itibarıyla yatırım süresi bitenler tamamlanmış sayılacaktır. Yatırım süresi devam eden belgeler ise üç ay içerisinde başvurulması halinde tamamlanmış sayılacaktır.
  2. Bölgesel teşvik uygulamaları veya üzeri kapsamında düzenlenen belgelerde ise, üç ay içerisinde kapanış talep edilen tüm belgeler desteklerin durdurulması şartı ile kapanmış sayılacaktır.

Yayımlanan Resmi Gazete’ye linkten ulaşabilirsiniz.

Mevzuat Değişikliği - 10 Mart 2023

10 Mart 2023

10 Mart 2023 tarihli Resmi Gazete’de Deprem bölgesinde yapılacak yatırımlarda teşvik belgesi yükümlülüklerinde kolaylık ve sismik izolatörlerin öncelikli yatırımlar kapsamında desteklenmesine yönelik değişiklik yapılmıştır. Bu değişiklik ile Sismik İzolatör ve kauçuk kolonlar öncelikli yatırımlar kapsamında 5. bölge desteklerini alabilecektir. 

Ayrıca, deprem bölgesinde teşvik belgesine sahip firmalardan faiz desteği ödemesinde yaşanacak sıkıntılar için kolaylık sağlanarak, faiz desteğinin ödememe nedeniyle bozulması hükmü değiştirilmiştir. Mart 2025’e kadar kolaylık sağlanmıştır. 

Yayımlanan Resmi Gazete’ye linkten ulaşabilirsiniz.

Gaziantep'te Proje Bazlı Destek

8 Mart 2023

Karafiber Elyaf tarafından Gaziantep ilinde yapılacak Selülozik Elyaf yatırımı içim proje bazlı teşvik verilmesi kararı alındı. Söz konusu yatırımın 12 milyar Türk Lirası olması ve 1000 kişi ilave istihdam planlanıyor. Yatırım ile yıllık 250 bin ton selülozik elyaf üretilmesi planlanmaktadır. 

Söz konusu belge ile deprem bölgesinde önemli bir teşvik verilmiş olup, KDV istisnası, KDV iadesi, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, nitelikli personel desteği, faiz ve kar payı desteği ve enerji desteği  yatırım kapsamında öngörülen desteklerdir. 

Yayımlanan Resmi Gazete’ye linkten ulaşabilirsiniz.

Yatırım Teşvik Belgesi İstatistikleri - Ocak 2023

6 Mart 2023

2023 Ocak ayında 1496 adet Yatırım Teşvik Belgesi verilmiştir. 83 milyar liralık yatırım, 34 bin kişi de ilave istihdam beklenmektedir.

Ayrıca, 3 Milyar TL tutarında 276 adet belgenin tamamlama vizesi işlemi yapılmıştır. 

Diğer taraftan, yaklaşık 1 Milyar TL tutarındaki 67 adet belge iptal edilmiştir. 

Yayımlanan Resmi Gazete’ye linkten ulaşabilirsiniz.

Yatırım Projeniz mi var?

Yatırım planlarınızı teşvik belgesi almadan gerçekleştirmeyin. Uzman ekibimizle konuşarak hangi destekleri alabileceğinizi öğrenebilir ve başvuru şartları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

proje

Yatırım Teşvik Belgesi almak için bize danışın

Ülkemizdeki gibi yatırım ortamının rekabetçi olduğu ve finansal erişimin kısıtlı olduğu bir ortamda yatırım teşvik belgesi alarak bir yatırıma başlamak büyük öneme sahiptir. Bu kapsamda yapılacak başvurular ve verilecek taahhütler firmanın gelecek yıllarda sorun yaşamaması için titizlikle uzman bir ekip tarafından hazırlanmalıdır. Teknik Teşvik ekibi olarak 12 yıllık tecrübemiz ile sizler için en uygun işlemleri yapabiliyoruz.

Yatırımınıza başlamadan önce bizimle mutlaka iletişime geçmenizi öneririz.

Scroll to Top