Yatırım Teşvik Belgesi
Sektörel Destekler

Hayvancılık Yatırımları

Hayvancılık Yatırımları

Hayvancılık Yatırımları Teşvik Belgesi Alabilir Mi?

Hayvancılık yatırımları yatırım teşvik belgesi alabilir. Türkiye’de yürürlükte bulunan yatırım teşvik mevzuatı çerçevesinde hayvancılık sektörü desteklenmekte olup, belirli alt limitler ve sınırlamalar çerçevesinde destekler uygulanabilmektedir. 

Hayvancılık yatırımları için yatırım teşvik belgesi almak isteyen yatırımcılar, Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’ne başvurarak, yatırımın niteliği, büyüklüğü, yeri, üretim teknolojisi, istihdam ve diğer faktörler gibi çeşitli kriterlerin değerlendirilmesi sonucunda teşvik belgesi alabilirler.

Teşvik belgesi kapsamında yatırımcılara vergi muafiyeti, sigorta primi işveren hissesi desteği, faiz indirimi, arazi tahsisi gibi birçok teşvik sağlanabilir. Ancak, hangi teşviklerin sağlanacağı ve ne kadar süreyle geçerli olacağı, yatırımın niteliğine ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterir.

Hayvancılık Yatırımları Hangi Desteklerden Faydalanır?

Ülkemizde gerçekleştirilecek hayvancılık yatırımları bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında desteklenmektedir. Yatırımın desteklenip desteklenmeyeceği yatırımda kullanılacak hayvan çeşidine, kapasitesine, yatırım yerine ve amacına göre değişmektedir. 

Bölgesel Teşvik Uygulamaları: Hayvancılık yatırımları bölgesel teşvikler kapsamında desteklenmektedir. Ancak bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında yatırım teşvik belgesi düzenlenebilmesi için hayvancılık yatırımlarında belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar yatırımda kullanılacak hayvan türüne göre değişmektedir.

Bir sonraki bölümde bahsedilen özel şartlar kısmında detayları belirtilen hayvan türlerine göre yatırımları görebilirsiniz. Bu kapsamda yatırımın 1. bölgede gerçekleşmesi halinde 4 milyon TL, 2. bölgede gerçekleşemesi halinde 3 Milyon TL, 3. bölgede gerçekleşmesi halinde 2 milyon TL ve diğer bölgelerde asgari 1.5 milyon TL’yi geçmesi gerekmektedir. 

Bu şartları sağlayan yatırımlar KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Vergi İndirimi, Faiz Desteği, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği ve Yatırım Yeri Tahsisi destelerinden faydalanabilmektedir. Desteklerle ilgili detaylı bilgilere bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz. 

Hayvancılık Yatırımları İçin Özel Şartlar ve Kısıtlar Nelerdir?

Hayvancılık yatırımları için özel kapasite ve yatırım türü şartları bulunmaktadır. Söz konusu kapasite şartları yatırımda kullanılacak hayvan cinsine göre değişmektedir. Bu kapsamda kısıtlar aşağıda yer almaktadır.

 1. Büyükbaş Hayvancılık Yatırımları: 1. ve 2. bölgelerde süt yönlü büyükbaş entegre yatırımlarında 500 büyükbaş, et yönlü büyükbaş entegre yatırımlarında 700 büyükbaş, damızlık büyükbaş entegre yatırımlarında 500 büyükbaş şartı aranmaktadır. 
  3., 4. ve 5. bölgede gerçekleştirilecek yatırımlarda ise, süt yönlü büyükbaş entegre yatırımlarında 300 büyükbaş, et yönlü büyükbaş entegre yatırımlarında 500 büyükbaş, damızlık büyükbaş entegre yatırımlarında 300 büyükbaş asgari kapasite şartı bulunmaktadır. 
  6. bölgede ise hayvan şartı bulunmamakta olup asgari yatırım tutarının sağlanması gerekmektedir. 
 2. Küçükbaş Hayvancılık Yatırımları: 1. ve 2. bölgelerde damızlık küçükbaş hayvan entegre yatırımlarında 2.000 küçükbaş, süt ve et yönlü küçükbaş entegre yatırımlarında 2.000 küçükbaş şartı aranmaktadır. 
  3., 4. ve 5. bölgede gerçekleştirilecek yatırımlarda ise, damızlık küçükbaş hayvan entegre yatırımlarında 1.000 küçükbaş, süt ve et yönlü küçükbaş entegre yatırımlarında 1.000 küçükbaş şartı aranmaktadır. 
  6. bölgede ise hayvan şartı bulunmamakta olup asgari yatırım tutarının sağlanması gerekmektedir. 
 3. Kanatlı Hayvancılık Yatırımları: 1., 2., 3., 4., ve 5. bölgelerde kanatlı entegre yatırımlarında 200.000 adet asgari kapasite şartı aranmaktadır. Damızlık kanatlı yatırımlarında asgari kapasite şartı aranmamaktadır. 
  6. bölgede ise hayvan şartı bulunmamakta olup asgari yatırım tutarının sağlanması gerekmektedir. 

Hayvancılık Yatırımları Teşvik Belgesi Müracaatında Hangi Evraklar Gereklidir?

Yatırım teşvik belgesi kapsamında yatırımcılardan yatırıma ve yatırımcıya işikin bilgi ve belgeler istenmektedir. Bu istenen belgeler yatırımlara göre farklılaşabilmektedir. Bazı evraklar tüm yatırımlar için istenmekte bazıları ise belirli koşullar altında istenebilmektedir.

Yatırım teşvik belgesi kapsamında tüm firmaların sağlaması gerektiği bilgi ve belgeler yatırım ve makina ve teçhizat hakkında detaylı bilgiler ve SGK borcu yoktur belgesidir. Ancak hayvancılık yatırımları kapsamında teşvik belgesi başvurusunda aranan yatırımın kapasitesine göre ÇED belgesi gerekmektedir.

Bu belgelerin sağlanması halde yatırım teşvik belgesi düzenlenebilmektedir. Sağlanamaması durumunda ise, Bakanlık tarafından eksik belge sebebi ile başvuru reddedilecektir. Yatırımcılarımızın bu belgeleri yatırım öncesinde temin etmesi gerekmektedir. Teknik teşvik olarak bu belgelerin nasıl temin edilebileceğine ilişkin yönlendirme yapabilen uzman kadromuz ile firmaların en az karışık şekilde işlerini çözmelerini sağlamaktayız. 

Yatırım Projeniz mi var?

Yatırım planlarınızı teşvik belgesi almadan gerçekleştirmeyin. Uzman ekibimizle konuşarak hangi destekleri alabileceğinizi öğrenebilir ve başvuru şartları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

proje

Yatırım Teşvik Belgesi almak için bize danışın

Ülkemizdeki gibi yatırım ortamının rekabetçi olduğu ve finansal erişimin kısıtlı olduğu bir ortamda yatırım teşvik belgesi alarak bir yatırıma başlamak büyük öneme sahiptir. Bu kapsamda yapılacak başvurular ve verilecek taahhütler firmanın gelecek yıllarda sorun yaşamaması için titizlikle uzman bir ekip tarafından hazırlanmalıdır. Teknik Teşvik ekibi olarak 12 yıllık tecrübemiz ile sizler için en uygun işlemleri yapıyoruz.

Yatırımınıza başlamadan önce bizimle mutlaka iletişime geçmenizi öneririz.

Scroll to Top